Říkal sem si, že na úvod by bylo fajn shrnout, jak že sem se vlastně do tý Jižní Koreji dostal. Chápu, že to stejně jako další příspěvky nikoho nebude zajímat, a že si vlastně tenhle blog více méně píšu pro sebe jako svůj deníček, abych se na smrtelný posteli mohl ohlídnout za jednou kapitolou svýho života, ale to je přesně o důvod víc proč vás zahltim následujícíma řádkama :-) tak jdeme na to...
2012
Konec bakalářskýho studia práv se blížil ke konci a já se tak pomalu začal poohlížet co dál. Jelikož sem stejně jako po základce i gymplu pořádně nevěděl co by mě v životě bavilo nejvíc, a bohužel ani tak jako v reklamě na Jihlavanku pro mě pekařina nebyla jasná volba, sem se po všemožných úvahách a zakroucených cestičkách rozhod pro MUP a obor Asijská studia a mezinárodní vztahy, specialzaci na východní a jihovýchodní Asii. A proč? Vždycky mě bavilo poznávat cizí země, kulturu i lidi, Asie jako kontinent jde ekonomicky exponenciálně nahoru a proniknout do jejího nitra má určitě potencionál. No a dalším a zdaleka ne posledním důvodem byla možnost na semestr či dva vypadnout na studijní pobyt do jejích končin. Následovaly přijímací zkoušky ze základních znalostí Asie, jazykový zkoušky z AJ a po jejich úspěšném absolvování mě na podzim 2012 čekal další dvouletý nástup do školní lavice. :-)
první polovina 2013
Začínám zvažovat kam a kdy. Vedoucím katedry mi bylo doporučeno odjet až poslední semestr před státnicema. Je v něm nejmín učení a tak člověk moc nezamešká ke státnicím - Who cares, ale tak dobře :-).
září 2013
Na začátku zimního semestru je už nejvyšší čas se do toho na plno pustit. Zahraniční oddělení tak žádám o seznam univerzit, které jsou k dispozici a z nich si dělám užší výběr. Pro jistotu se ještě přihlašuju do Buddy Teamu, za což by měly být plusový body při posuzování mé žádosti o přijetí či nepřijetí na zahraniční univezitu. Buddy Team je školní program pro pomoc zahraničním studentům přijíždějícím k nám na MUP. A je to právě tahle aktivita, která nakonec určuje finální výběr univerzity. Do užšího výběru se totiž dostaly školy z Taiwanu a Jižní Koreje a jelikož jeden ze studentů, kterého jsem měl na starost, byl Korejec, fajn týpek, podle všeho z jedné ze dvou nejprestižnějších univerzit v Koreji, která i mě po prostudování nadchla a i Korea obecně vždy patřila do oblasti mého zájmu, bylo jasno. Moje Almat mater pro další semestr (pokud vše dobře dopadne) bude Yonsei University ve městě Wonju.
pohled na univerzitní kampus v mlze |
říjen 2013
Výběr univerzity byl ale jenom začátek kolotoče s mnoha úkoly. Následuje výběrové řízení jehož součástí je:
- řádně vyplněná přihláška
- motivační dopis, ve kterém mám projevit zájem o vybranou univerzitu
- předložení jazykového certifikátu nebo absolvování jazykové zkoušky
- studijní prospěch
11. října dostávám e-mail od našeho zahraničního oddělení s výsledkem "přijat". Bylo mi sice líto lidí na seznamu, kteří nebyli vybráni, ale přeci jen budu radši když pojedu já namísto nich. :D
Následující fáze už se týká téměř výhradně komunikace s univerzitou v Koreji, které musím dodat množství dokumentů a to nejpozději do 30. října. Tady je seznam:
- vyplněná "Application Form" kde je potřeba zadat základní informace o pobytu, osobní informace a další věci + doložit následující dokumenty
- první z nich je doporučující dopis od vedoucího katedry, až sem se červenal když sem ho od něj přebíral :-)
- dále záznam o prospěchu - skoro samé biče :-)
- cestovní pojištění na celou délku pobytu
- potvrzení od doktora, že nemám tuberkulózu - wtf?
- kopii pasu
- potvrzení o zůstatku na účtu (alespoň 2.000 USD)
- výsledky jazykové zkoušky
- a 3 pasové fotografie
Vše odevzdávám na našem zahraničním oddělení a následně se dokumenty odesílají do Koreje ke schválení a tím už nastává vesměs klidnější část příprav.
prosinec 2013
Začátkem prosince Yonsei University potvrzuje přijetí všech dokumentů a jejich schválení. Do ruky se mi také dostává seznam předmětů z něhož si jich mám 5 vybrat a výběr zaslat do Koreje, a také další informace o průběhu výuky během semestru. Na MUP už tak jen podepisuju Dohodu o studiu a to je poslední věc, kterou ohledně studijního pobytu do konce roku dělám.
leden 2013
Po tom co mi z Yonsei University popřáli hodně štěstí do nového roku se vrhám na žádost o vízum. Komunikace s ambasádou probíhá bez problémů, rychle odepisují a tak jde vše jako po másle. Pro udělení vysokoškolského víza D-2 musím splnit následující:
- vyplnit žádost o vízum a dodat následující dokumenty
- pas
- kopii pasu
- pasovou fotografii
- doklad o rezervaci zpáteční letenky
- doklad o ubytování v Koreji
- výpis z účtu ne starší než 3 měsíce s potřebným zůstatkem
- poplatek 1980 Kč
- potvrzení o studiu zde v ČR
- kopii "Certification for Business Registration" což je korejská obdoba našeho výpisu z obchodního rejstříku
- kopii smlouvy o psolupráci obou univerzit
- originál zvacího dopisu
- originál potvrzení o přijetí
budova velvyslanectví Korejské republiky v České republice |
Po shromáždění všeho potřebného, včetně zakoupení přímého zpáteční letu, odevzdávám dokumenty na ambasádu a po týdnu dostávám informaci, že moje vízum je schváleno a připraveno k vyzvednutí.
vízum - Stíba může do světa :-) |
Tím končí formální náležitosti a já se tak konečně můžu s čistou hlavou pustit do zkoužkové období a přípravy na odlet. 24. únor je na 5 měsíců mým posledním dnem v ČR.
See you soon South Korea!!!
0 komentářů:
Okomentovat